beautypg.com

Selection procedure – Trane RT-PRC010-EN User Manual

Page 17

background image

17

RT-PRC010-EN

Selection
Procedure

ITD = 190 F - 65.4 F = 125 F. Divide the
winter heating load by ITD = 563 MBh ÷
125 F = 4.50 Q/ITD.

From Table PD-31, select the low heat
module. By interpolation, a Q/ITD of 4.50
can be obtained at a gpm at 25.7.

Water pressure drop at 25.7 gpm is 0.57
ft. of water. Heat module temperature
rise is determined by:

Total Btu =

T

1.085 x Supply cfm

563,000 = 29.7 F
(1.085 x 17,500)

Unit supply air temperature = mixed air
temperature + air temperature rise = 65.4
+ 29.7 = 95 F.

Steam Heating System

Assume a 15 psig steam supply.

From Table PD-27, the saturated
temperature steam is 250 F. Subtract
mixed air temperature from the steam

HEATING CAPACITY SELECTION

Step 1 — Determine Air Temperature
Entering Heating Module

Mixed air temperature = RADB + % OA
(OADB - RADB) = 70 + (0.10) (0 - 70) = 63
F

Supply air fan motor heat temperature
rise = 46,000 Btu ÷ (1.085 x 17,500 cfm) =
2.42 F

Air temperature entering heating
module = 63.0 + 2.42 = 65.4 F

Step 2 — Determine Total Winter Heating
Load

Total winter heating load = peak heating
load + ventilation load - supply fan
motor heat = 475 + 133 - 46.0 = 562 MBh

Electric Heating System

Unit operating on 460/60/3 power supply.

From Table PD-30, kw may be selected
for a nominal 50 ton unit operating

460-volt power. The 170 kw heat module
(580.1 MBh) will satisfy the winter
heating load of 563 MBh.

Table PD-28 shows an air temperature
rise of 30.6 F for 17,500 cfm through
the 170 kw heat module.

Unit supply temperature at design
heating conditions = mixed air
temperature + air temperature rise = 65.4
F + 30.6 F = 96.0 F.

Gas Heating System (Natural Gas)

From Table PD-24 select the high heat
module (697 MBh output) to satisfy
winter heating load of 563 MBh at unit
cfm.

Table PD-26 also shows an air
temperature rise of 36.0 F for 17,500 cfm
through the heating module.

Unit supply temperature at design
heating conditions = mixed air
temperature + air temperature rise = 65.4
F + 36.0 F = 101.4 F.

Hot Water Heating

Assume a hot water supply temperature
of 190 F. Subtract the mixed air
temperature from the hot water
temperature to determine the ITD (initial
temperature difference).

temperature to determine ITD. ITD = 250
F - 65.4 F = 185 F.

Divide winter heating load by ITD =
563 MBh ÷ 185 F = 3.04 Q/ITD.

From Table PD-26, select the high heat
module. The high heat module at 17,500
cfm has a Q/ITD = 5.11.
Heat module capacity, Q = ITD x Q/ITD =
185 F x 5.11 Q/ITD = 945 MBh

Heat module air temperature rise

= Total Btu

1.085 x Supply cfm

945 Btu ÷ (1.085 x 17,500 cfm) = 49.8 F.

Unit supply temperature at design
conditions = mixed air temperature + air
temperature rise = 65.4 F + 49.8 F = 115 F.

Chart SP-1 — Fan Motor Heat

0

5

10

15

20

25

30

35

40

0

10

20

30

40

50

60

70

80

90

100

110

120

STANDARD MOTOR
HIGH EFFICIENCY MOTOR

F

A

N

M

O

T

O

R HE

A

T

-

M

B

H

MOTOR BRAKE HORSE POWER